- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Plastic Airtight Square Container
Plastic Airtight Square Container
Plastics Easy Flow Storage Containers Jar
Minimum Order Quantity: 96 Piece
Product Brochure
| Set Size | Set of 3 |
| Airtight | Yes |
| Material | Plastic |
| Total Capacity | 1000 ml |
| Usage | Grains |
| Shape | Rectangle |
| Packaging Type | Box |
| Container Type | Plastic |
| Units Per Pack | 144 CRT 96 CRT 50 CRT |
| Pattern | Plain |
| Capacity | 750 ml |
| Pack Contains | 2 PC 3PC AND 6PC AVILABEL |
| Grade | food grade |
| Set Of Container | Set of 3 |
| Set Contains | 3 pc set |
| Item Weight | 135 grm |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
pet matrial full trapernt unbarakbel qulity produt anjani kitchenwaare more container model avilabel verity good qulity
Additional Information:
- Production Capacity: 1000 pc per day
- Delivery Time: 1 days
- Packaging Details: 2pc box 3 pc box 96 crt
1100ml Plastic Airtight storage container
Minimum Order Quantity: 192 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1100ml |
| Set Size | 1 Pc |
| Pack Size | Set of 1 (Single) |
| Shape | Round |
| Lid Type | Screw Top |
| Material | PET |
| Color | Transparent |
| Lid Color | Red |
anjani kitchenware best qulity product many more model air tight contaner differnet model avilabel hand chopper soap dispensar chaoping bord coffee cup maggi cup plastci lunch box steel lunch box
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 1pc box 24 pc innner 192 master crt
3 Pcs Air Tight Container
Minimum Order Quantity: 144 Piece
Product Brochure
| Capacity | 3 size 600 1200 1800 |
| Pack Size | Set of 3 |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| Lid Type | Clip Lock |
| Container Type | Fridge Container |
| Country of Origin | Made in India |
anjani kitchenware best qulitey manufche all plastci contaner serious avilabel all verivety all size avilabeal sir all kitchenware product avilabel anjani kitchenware.follow anjani kitchenware
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 96 crt
Plastic Round Airtight Container
Minimum Order Quantity: 96 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1100 mL |
| Pack Size | Set of 2 |
| Set Size | 2 Pcs |
| Shape | Round |
| Material | PET |
| Lid Type | Press Fit |
| Container Type | Jar / Canister |
| Finishing | lossy |
| Type | pet |
| Country of Origin | Made in India |
Anjani kitchenware best quality products Manufcher rajkot plastic Airtight plastic container all model avilabel different size different price all model avilabel anjani kitchenware Manufcher rajkot
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 2 pc box 12 pc innner 96 crt
Plastic Lock N Lock Containers
Minimum Order Quantity: 192 Piece
| Pack Size | Set of 1 (Single) |
| Set Contain | Single Piece |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1200 ml |
| Lid Type | Airtight Lock |
| Material | PET |
| Usage | All uses |
| Container Type | Jar / Canister |
| Usage/Application | Storage |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Anjani kitchenware best quality pet 1200 ml lock n lock container havey quality products easy to use in home and office snak and giting products.pet unbreakable material
Additional Information:
- Production Capacity: 2000 pc
- Delivery Time: 1 days
- Packaging Details: 1 pc bag 16 pc innner 192 crt
Plastic Airtight Container
Minimum Order Quantity: 144 Piece
| Capacity | 500 mL |
| Pack Size | Set of 2 |
| Shape | Square |
| Material | PET |
| Lid Type | Clip Lock |
| Container Type | Lock and lock container |
| Finishing | Glossy |
| Type | Squre |
| Country of Origin | Made in India |
Anjani kitchenware best quality products Manufcher rajkot more plastic container verity all size avilabel like more product avilabel like plastic Lunch Box steel lunch box steel water bottel coffee mug steeel mug steel choping bord many kore etc
Additional Information:
- Packaging Details: 2 pc box 144 crt
Easy Flow Container 1100 Ml
| Capacity | 1100 ml |
| Shape | Rectangular |
| Lid Type | Press Fit Lid |
| Packaging Type | Box |
| Pattern | Plain |
| Material | Plastic |
| Brand | ANJANI |
| Features | Airtight |
| Set Contains | 3 PC |
| Usage/Application | Kitchen |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
- Clear View, Side Window, Long-Lasting, Sturdy, Scratch Resistant & Unbreakable Container
- Made in India product Safe usag & BPA Free material. Looks attractive in your kitchen
- 1100ml size { length - 12.5 cm, width - 7.2 cm and height - 16.5 cm}, 750 ml Size ( 14 x 12 x 6.5 cm) 1700ml Size( 20 x 14 x 9 cm), 1500 ml Size (21x 13x 8 cm)
- You can stack the containers one over the other. Space saving canisters, Helps you to organize your kitchen
- Easy to dose flour, sugar, rice, noodles or cereals, and even pickles can be used in it. NOTE- these are not AIR TIGHT CONTAINERS, air resistance upto 90%.
- Long-Lasting, Sturdy, Scratch Resistant, Shatterproof & Unbreakable Container,Clear view, Transparent. Easy to open lid: The Containers have swift & easy to operate lid Safe for storing in the freezer to ensure longevity of the food Compatible with dishwasher use to facilitate easy cleaning
Additional Information:
- Production Capacity: 1000 PER DAY
- Delivery Time: 1 DAYS
- Packaging Details: 3 pc box 12 set innner 72 crt
Plastic Lock N Lock Containers
Minimum Order Quantity: 144 Piece
| Set Contain | Set of 2 |
| Capacity | 750 ml |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Freezer Safe |
| Color | Transparent |
| Set Size | 2 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PET |
Additional Information:
- Production Capacity: 2000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 2pc box pack 18 pc innner 144 crt
Plastic Storage Container
Minimum Order Quantity: 144 Piece
| Capacity | 750 ml |
| Pack Size | Set of 2 |
| Shape | Round |
| Lid Type | Screw On |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Container Type | Jar / Canister |
| Color | Multi-color |
| Features | Unbreakable |
Anjani best qulity product manufcher in rajkot many more product hand chopper steel water bottel insulated water bottel steel choping bord plastic lunch box plastic water glass plastic jug many
Plastics Easy Flow Storage Container
Minimum Order Quantity: 24 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Capacity | 750 mL |
| Usage | Spice Box / Masala Box |
| Lid Type | Press Fit Lid |
| Container Type | Food Storage Jar |
| Number of Compartments | 2 |
| Food Grade | YES |
| Pack Contains | 12 PC SET |
| Grade | FOOD GRADE |
| Usage/Application | Kitchen |
| Shape | Rectangular |
| Set Contains | 12 Pcs |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
12 PC SET ALL SIZE AVILABEL
Additional Information:
- Packaging Details: 36 SET CRT
Super Lock Seal Lid Plastic Container
Minimum Order Quantity: 144 Piece
| Set Contain | Set of 2 |
| Material | Plastic |
| Capacity | 750 mL |
| Shape | Square |
| Usage | Refrigerator Safe |
| Color | Black |
| Material Grade | plastci |
| Finishing | glosy |
| Set Size | 2 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 1 pc and 2 pc set 144 crt
Plastic Airtight Container Set
Minimum Order Quantity: 72 Piece
| Pack Size | Set of 3 |
| Set Contain | Set of 3 |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 600 ml |
| Material | PET |
| Lid Type | Clip Lock |
| Usage | Freezer Safe |
| Container Type | Jar / Canister |
| Material Grade | pet |
| Set Size | 3 Pieces |
| Color | Transparent |
| Airtight Type | Lock And Seal |
| Number of Compartments | 3 |
| Microwave Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |
| Features | Unbreakable |
| Dishwasher Safe | No |
| Country of Origin | Made in India |
Anjani kitchenware best quality products Manufcher air tight container all size avilabel and many more product Manufcher plastic lunch box steel water bottel maggi bowl cofee cup and more product avilwbal
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1 days
- Packaging Details: 3 pc box 12 pc innner 72 crt
Plastic Airtight Container Set
Minimum Order Quantity: 72 Piece
| Capacity | 300 800 1200 ml |
| Pack Size | Set of 3 |
| Shape | Square |
| Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Type | Non Disposable |
| Lid Type | Clip Lock |
| Container Type | Jar / Canister |
| Set Size | 3 Pieces |
| Finishing | glosssy |
| Country of Origin | Made in India |
Anjani kitchenware best plastic air tight container all model avilabel useful in kitchen all material fresh container air tight your usefula dryfrit, grains also all swize 3 avilaberl more product
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 3 pc set 72 crt
Easy Flow Container 750 Ml
Minimum Order Quantity: 96 Piece
Product Brochure
| Container Shape | Rectangular |
| Capacity | 750 mL |
| Material Type | PET |
| Lid Type | Detached Lid |
| Number of Compartments | 1 (No Compartment) |
| Pattern | Plain |
| Brand | ANJANI |
| Usage/Application | Kitchen |
| Set Of Container | Set of 3 |
| Shape | Rectangular |
| Set Contains | 3 Pcs |
| Item Weight | 140g 1pc |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
- Made in India product Safe usag & BPA Free material. Looks attractive in your kitchen
- Clear View, Side Window, Long-Lasting, Sturdy, Scratch Resistant & Unbreakable Container
- It is designed with a sliding mechanism which helps in smooth movement of the lid, where you can open and close the lid quickly, even with one hand.
- Dimensions - 750 ml Size . 750 ml jar can accomodate 500-600 gms of cereal depending on the size of grain. 750 is inner volume of liquid
Additional Information:
- Production Capacity: 1500
- Delivery Time: 1 DAYS
- Packaging Details: 96 CRT
Airtight Container Kitkat 1100ml
Minimum Order Quantity: 96 Piece
| Set Size | Set of 2 |
| Lid Type | Push Lock |
| Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Locking Type | Push Lock |
| Capacity | 1000 ml (1 L) |
| Usage | Grains |
| Shape | Square |
| Finishing | glossy |
| Type | new |
| Set Of Container | Set of 2 |
| Color | Red |
| Pattern | Plain |
Anjani kitchenware best quality products Manufcher plastic household all container all size and different model avilabel many more model avilable new air tight container more product avilabel
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 2 pc set 12 pc inner 96 crt