- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Hand Juicer
Hand Juicer
Plastic Fruit Hand Juicer
Minimum Order Quantity: 48 Piece
Product Brochure
| Juicer Type | Hand Press |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Mounting Type | Clamp On |
| Type | Hand Operated |
| Usage | for Home |
| Suitable For | Vegetables, Citrus Fruits |
| Application | Home Use |
| Brand | ANJANI |
| Usage/Application | Juicer |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Size | 25x10.5 cm |
BEST QULITY PRODUCT ANJANI BRAND.small mini juicer more colur avilabel best juicer in small use ine home and more
Additional Information:
- Production Capacity: 500 PC PER DAY
- Delivery Time: 3 DAYS
- Packaging Details: 96 PC CRT
Plastic Fruit Hand Juicer
Minimum Order Quantity: 48 Piece
Product Brochure
| Juicer Type | Hand Press |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Mounting Type | Table Top |
| Type | Hand Operated |
| Usage | for Home |
| Suitable For | Citrus Fruits |
| Application | Home Use |
| Brand | ANJANI |
| Jar Capacity | 1 L |
| Usage/Application | home |
| Weight | 900 grm |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Manual |
| Size | 25x10.5 cm |
ANJANI BRAND OF KING QULITY PRODUCT anjani brand qulity product all model avilabel
Additional Information:
- Production Capacity: 500 PER DAY
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: 48 PC CRT
Manual Aluminum Juicer
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Juicer Type | Hand Press |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Table Top |
| Type | Hand Operated |
| Material | Aluminium |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Usage | for Home |
| Suitable For | Pomegranate |
| Application | Home Use |
| Jar Capacity | Below 0.5 L |
| Weight | 650grm |
| Color | Silver |
- SQEEZE 30% MORE JUICE: Capable of squeezing 30% more juice than traditional hand held juicers. Suitable for various types of fruits such as lime juice, lemon juice, citrus juice, ginger juice, apple juice, sugar cane juice, etc.
- EASY TO CLEAN: The components of this fruit juice squeezer are removable for easy cleanup.DO NO WASH IN A DISHWASHER,WASH BY HAND,rinse and dry after each use for longer use.
- PRINCIPLE OF USE: Our manual juicer uses a simple principle of leverage, Preserve the healthy and original flavor of the juice, silent juicer / intimate life.
- ERGONOMIC DESIGN: The construction of the Ergonomic handle can help to save our strength while squeezing. Bottom foot design makes the juicer can be easily and stably placed on the table, not easy to slip. V-shaped juice outlet which makes it easy pouring of juice.
- PRODUCT QUALITY: The heavy duty manual juicer is made of high-quality aluminum alloy material, greater strength enough to support a larger force, better corrosion resistance, good for health.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 2 days
- Packaging Details: 1 pc box 50 pc crt
4 In 1 Rotary Grater And Slicer
Minimum Order Quantity: 48 Piece
Product Brochure
| Operation Type | Manual |
| Body Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Type | Straight Slicer |
| Pieces Per Set | 1 Piece |
| Usage/Application | Kitchen |
| Grade | ABS |
| Color | Red |
| Features | QULITY PRODUCT |
| Driven Type | 1 DAYS |
| Brand | ANJANI |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 500 PC PER DAY
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: 48 PC CRT
Drum Grater Shredder Slicer 4 Pieces
Minimum Order Quantity: 48 Piece
Product Brochure
| Grater Type | Rotary Grater |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Type | 4 Side |
| Usage | Multi Purpose |
| Blade Pattern | Medium |
| With Container | No |
| Usage/Application | Kitchen |
| Grade | food grade plastci |
| Color | Red |
| Size | BIG |
| Packaging Type | Box |
anjani kitchenware best qulity product many more model air tight contaner differnet model avilabel hand chopper soap dispensar chaoping bord coffee cup maggi cup plastci lunch box steel lunch box
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: 6 pc inner 48 crt
Manual Fruits And Vegetable Juicer
Product Brochure
| Juicer Type | Hand Press |
| Body Material | Plastic |
| Mounting Type | Table Top |
| Material | Plastic and SS |
| Suitable For | Pomegranate, Citrus Fruits |
| Application | Home Use |
| Output Capacity | 50 glass/hr |
| Usage/Application | Juicer |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 22x10.5 cm |
Additional Information:
- Production Capacity: 300 PC
- Delivery Time: 1 DYAS
- Packaging Details: 96 CRT